Özlüce çiçek siparişi, Ertuğrulkent çiçek siparişi, Görükle çiçek siparişleri, Beşevler çiçek siparişi için bizi arayınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Sitemizden online çiçek siparişi nasıl verilir?
1.Beğendiğiniz çiçeğin üzerini tıklayın.

2.Ürün detay sayfasında bulunan satın al butonunu tıklayın.

3.Gelen sipariş formundaki bilgileri eksiksiz doldurunuz.

4.Sipariş formunun altında bulunan havale bilgileri ile siparişinizi tamamlayınız.

5.Havale işleminden sonra hangi bankaya ödeme yapıldığını lütfen e-mail veya telefon ile bilgilendiriniz.

6. Siparişleriniz belirttiğiniz gün ve saatte teslim edilir.


Ödemeyi hangi yollar ile tamamlayabilirim?
1 - Havale / EFT : Siparişinizi tamamlarken Havale / EFT seçerseniz size verilecek hesap numaralarına havale / EFT yapabilirsiniz. Tutar hesaplarımıza geçince e-posta ile bilgilendirilirsiniz. Siparişiniz en erken havale/EFT'yi takip eden ilk iş gününde işleme alınacaktır.

Siparişinizin onaylanmasının ardından tarafınıza e-mail veya telefon yoluyla bilgilendirme yapılacaktır.

Siparişime Yol Ücreti Dahil mi?
Şehir merkezlerine yapılacak teslimatlarda fiyatlarımıza nakliye bedeli dahildir. Şehir merkezinde olmayan yerler için sipariş ekranlarında belirtilen tutarda yol ücreti alınacaktır.


Çiçek ve malzemeler
Ürün resimlerinde gözüken oyuncak, cam, renkli boncuklar gibi malzeme ve aksesuarlarda resimde gözüken malzemelerin aynısının temin edilemediği durumlarda başka bir malzeme veya aynı malzemenin başka bir rengi kullanılabilir. Mevsim çiçeklerinden oluşan aranjmanlarda mevsime bağlı olarak resimdeki çiçek bulunamadığı durumlarda aynı kalitede başka bir çiçek kullanılabilir.


Siparişlerim hangi saatlerde teslim edilir?
Aynı gün içerisinde 09:00 - 13:30, 09:00 - 18:00, 12:30 - 18:00 ve 18:00 - 20:00 saat dilimleri arasında


Siparişimin gönderim durumunu nasıl takip edebilirim?
Siparişiniz sitemize kaydedildikten sonra tarafınıza e-posta aracılığı ile iletilen sipariş numaranızla, gerek sitemizdeki sipariş takip sayfasından, telefon açarak siparişinizi takip edebilirsiniz.


Sipariş verdikten sonra siparişim üzerinde adres ve tarih değişikliği yapabilir miyim?
Siparişleriniz hazırlanmadığı ve yola çıkmadığı müddetçe bu hakkınız saklıdır. Adres değişikliği siparişiniz yola çıkmadan önce yapılabilir ve ücret talep edilmez. Telefon açarak veya adresinden bize ulaşabilir ve gereken değişikliği iletebilirsiniz.


Çiçeğim Cumartesi ve Pazar günleri gider mi?
Çiçekçi Ogün her gün açıktır ve aynı gün içinde siparişiniz gitmektedir. Bayramlar ve resmi tatiller dahil senenin 365 günü çiçek gönderebilirsiniz.


Özel günlerde teslimat
Özel günlerde (Öğretmenler günü, Dünya Kadınlar Günü, Sevgililer Günü ve Anneler Günü) çiçek teslimatlarında saat garantisi verilmemektedir. Tüm çiçek teslimatları gün içerisinde yapılmaktadır ve normal günlere göre teslimatlar gecikebilmektedir.


Fatura gönderimi siparişin hangi aşamasında iletilir?
Faturanız siparişinizin teslim edilmesinin sonrasında 7 iş günü içerisinde fatura adresinize iletilir.


Siparişim teslim edildi ancak faturam gelmedi, ne yapmalıyım?
Fatura bilgilerini eksiksiz iletmeniz durumunda, fatura gönderimlerimiz belirtilen sürede tamamlanır. Aksi bir durum gerçekleştiği takdirde, fatura talebinizi telefonumuza veya adresimize iletebilirsiniz. Faturanız gönderildiği halde bulunamıyorsa, faturanızın kaşeli bir kopyası tarafınıza gönderilecektir.


Saksı bitkilerinin bakımını nasıl yapabilirim?
Saksı bitkisi satın almanız durumunda haftada bir su takviyesi yapmanız gerekmektedir. Suyun derecesinin çok soğuk veya çok sıcak olması, çiçeğinizin ömrünü kısaltacaktır.


Aranjman olarak hazırlanan ürünlerin bakımı nasıl olmalıdır?
Çiçek buketlerinin altında sarılı olan her türlü kâğıdı vazoya koymadan önce mutlaka çıkarmanız gerekmektedir, yoksa bakteri üremesini hızlandırmış olursunuz. Eğer satın aldığınız çiçek sünger içerisinde geldiyse süngerin üzerine su koyabilirsiniz. Vazolu ürünlerde ise her gün suyunu değiştirmeniz gerekmektedir.


Web Tasarım & Hosting : yeşilbeyaz